Kastrácia mačky

Informácie pre majiteľov

Väčšina mačiek na našej klinike býva kastrovaná vo veku okolo pol roka, výnimočne aj skôr najlepšie po prvom háraní. Háranie býva sprevádzané zvýšenou až urputnou prítulnosťou, hlasným mňaukaním, nadzvihovaním chvostíka, prehýbaním chrbta. Mačka môže mať aj mierny hlienovitý výtok z pošvy. Háranie sa môže cyklicky opakovať po celú sezónu a mačku aj majiteľa vyčerpávať. V čase preventívnej kastrácie by mala byť mačka úplne zdravá. Na zákrok je potrebné mačku doniesť nalačno (12-hodinová hladovka).

Vykonávame ovariohysterektómiu (OHE) – pri zákroku odoberáme oba vaječníky aj maternicu. Mačka sa po zákroku stáva neplodnou a nebude sa hárať. Nehrozí ani vznik zápalu maternice (pyometra).

Operácia prebieha v celkovom znecitlivení, dĺžka zákroku je asi pol hodiny. Operačný rez je zboku pozdĺžne vo veľkosti asi 1 cm. Prebúdzanie z narkózy prebieha v boxe vybavenom vyhrievanou termopodložku a pod priebežnou kontrolou pacientky naším lekárskym tímom.

 Mačku v deň zákroku doma večer ešte nekŕmte, bežnú stravu podajte až ďalší deň ráno. Po plnom odznení narkózy (keď je mačka orientovaná a schopná prehĺtať) však môžete už večer podať trochu vody.

Oči sú ošetrené ochrannou masťou, ktorá bráni v priebehu narkózy vysušenie rohovky. Oči preto môžu mať dočasne matný vzhľad.

Pooperačný priebeh

 Napriek tomu, že mačke boli podané injekčne lieky proti bolesti, môže byť prvú noc po zákroku (v dôsledku odznievania účinkov anestetík) nepokojná, zmätená, mňaukať. Ráno by však už mala byť schopná prijať stravu, napiť sa a vymočiť (stolica v dôsledku hladovky pred zákrokom nemusí byť hneď nasledujúci deň po operácii).

Je potrebné raz denne kastrátovu ranu až do vytiahnutia stehov kontrolovať. Rána musí byť suchá, nesmie krvácať či hnisať. V prvých dňoch po operácii môže byť viditeľné zdurenie okolo operačnej rany, opuch však sám spľasne.

Operačnú ranu je potreba až do vytiahnutia stehov chrániť proti vylizovánu. Za týmto účelom Vám odporúčame zakúpenie ochranneho goliera alebo ochranné oblečenie z Prubanu. Golier alebo šaty musí mať mačka minimálne vždy, ak je bez dozoru (noc, neprítomnosť majiteľa), ideálne po celý čas do vytiahnutia stehov.

Mačka je preventívne ošetrená antibiotikami, podľa dohody buď depotným injekčným antibiotikom Convenie (v tom prípade doma lieky neužíva) alebo dostane domov antibiotikum v tabletkách (tie je nutné podávať podľa rozpisu a všetky dobrať).

Stehy sa vyťahujú za 10-12 dní po operácii (odporúčame sa vopred telefonicky objednať).

Po kastrácii dochádza k spomaleniu metabolizmu a vzrastá riziko vzniku obezity (hlavne u bytových mačiek). Je vhodné preto strážiť váhu mačky a pri nadmernom priberanie obmedziť dennú dávku krmiva, voliť komerčné krmivá pre bytové, kastrované mačky či veterinárnej diétu pre redukciu a kontrolu hmotnosti – granule, konzervy (Specific, Royal Canin i.). Radi vám s výživou poradíme.

Kastrácii mačiek vykonávame na základe predchádzajúceho telefonického objednania. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.