Kastrácia kocúra

Informácie pre majiteľov

Väčšina kocúrov na našej klinike je kastrocvaná vo veku 8-12 mesiacov. Je to obdobie, kedy v súvislosti s pohlavným dospievaním začínajú kocúry domácnosť značkovať močom, čo je pachovo veľmi intenzívna a pre spolužitie nepríjemná záležitosť. U vyspelých jedincov je možné kastrovať aj skôr, už od pol roka veku. V čase zákroku by mal byť kocúr úplne zdravý. Na zákrok je potrebné kocúra priniesť nalačno (12-hodinová hladovka).

Kastrácia kocúra je jednoduchý chirurgický zákrok a netrvá dlhšie ako 15 minút. Prebieha v celkovom znecitlivení a sú pri ňom odstránené z miešku kožným rezom oba semenníky. Prebúdzanie z narkózy prebieha v boxe vybavenom vyhrievanou termopodložkou a pod priebežnou kontrolou pacienta naším lekárskym tímom.

Kocúra v deň po zákroku doma večer ešte nekŕmte, bežnú stravu podajte až ďalší deň ráno. Po plnom odznení narkózy (keď je kocúr orientovaný a schopný prehĺtať) však môžete už večer podať trochu vody.

Do úplného vymiznutia narkózy ponechajte kocúra v boxe či v bezpečnej miestnosti, kde nemôže dôjsť k jeho poraneniu či poraneniu osôb. Anestetikum môže vyvolať dočasne zmätenosť, agresivitu, nekoordinovanosť pohybu. Tieto účinky po skončení pôsobenia anestetík samé zmiznú.

Oči sú ošetrené ochrannou masťou, ktorá bráni v priebehu narkózy vysušeniu rohovky. Oči preto môžu mať dočasne matný vzhľad.

 

Pooperačný priebeh

Väčšina kocúrov je ráno po zákroku úplne fit. Napriek tomu je vhodné raz denne kastrátovu ranu v prvých dňoch po zákroku skontrolovať. Rana musí byť suchá, nesmie krvácať či hnisať. V prvých dňoch po operácii môže byť miešok opuchnutý (tj. vyzerať ako „plný“), opuch však sám spľasne.

Ak by kocúr javil zvýšenú tendenciu si kastrátu ranu vylizovať, je potrebné ho do zahojenia rany opatriť ochranným golierom . Miešok sa nešije, nie je preto potrebné vyťahovať stehy.

Prejavy samčieho správania (značkovanie) môžu pretrvávať ešte cca 6 týždňov po kastrácii a kocúr môže byť v takomto čase ešte plodný.

 Po kastrácii dochádza k spomaleniu metabolizmu a vzrastá riziko vzniku obezity (hlavne u bytových mačiek). Je vhodné preto strážiť váhu kocúra a pri nadmernom priberaní obmedziť dennú dávku krmiva, voliť komerčné krmivá pre bytové, kastrované mačky či veterinárnu diétu pre redukciu a kontrolu hmotnosti – granule, konzervy (Specific, Royal Canin i.). Radi vám s výživou poradíme.

Kastráciu kocúrov vykonávame na základe predchádzajúceho telefonického objednania vo všedné dni dopoludnia (9 -13 hod.). Ponúkneme vám najbližší voľný operačný termín. Zo skúseností odporúčame zarezervovať si operačný termín aspoň 3 dni pred vám vyhovujúcim dňom zákroku.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.